Második éve járnak gyakorlatozni hazánkba az amerikai légierő, 56. harci kutató mentő alakulata. A HH-60G Pave Hawk típusú helikoptereket, speciálisan a személyek harci körülmények közötti kimentésre fejlesztették ki. A gépeket a pápai repülőtéren készítették fel minden nap a repülésekhez, és a bakonyi lő és gyakorlótéren hajtották végre a feladatokat.
A Körös-hegyi megfigyelő mellett nemrég készült el az új helipad:
A gépek önvédelme között megtalálható, az .50 kaliberes, M2 Browning típusú géppuska. A gép két oldalán egy-egy található, mint a fotón is. Itt éppen a következő feladatra töltik fel lőszerrel:
Üres heveder rakaszok:
Felszállás a feladatra:
A forgószárnyak által gerjesztett levegőáramlás által felvert homok és por tud kellemetlenséget okozni. Ezt hívják "Brownout"-nak:
Gyorsköteles kirakás, avagy fast rope:
Cél az ellenség. A gépek párban repültek, míg az egyik dolgozott a földön, a másik fedezetet biztosított. Majd a két gép felváltva lőtte a célokat:
A 12,7 mm-es lőszer hüvelyek potyognak a földre:
És közelebbről:
A door gunner (ajtólövészek) sok esetben, menet közben kihajolva figyelték a gép körüli környezetet. És most gondoljunk bele, hogy mindezt, utazó sebesség mellett teszik meg:
Hordágyon lévő sebesült kimentése, a háttérben a fedezetet adó másik gép is látható:
Haza indulás előtti leszállás:
Jól látható, hogy a talaj viszonyok miatt mennyire dől a gép. Másik érdekesség a helikopter bajusz, ami utalás a Pedro katonai hívójelre, amit az első kutató mentők használtak a koreai háború idején, és Afganisztánban hagyományból újra alkalmazni kezdtek:
Köszönet a lehetőségért, az alakulatnak, és a budapesti amerikai nagykövetségnek.