Új kiállítóhellyel bővült, a Bálna Honvédelmi Központ, Budapesten. A 2023-ban nyílt, "175 éves a Magyar Honvédség" kiállítási része, izgalmas látvány elemekkel lett gazdagabb. A kiállítás ingyen megtekinthető, de helyszínen regisztrációhoz kötött, ami néhány másodpercet vesz igénybe. Aki ellátogat, ne felejtse el, hogy az épületen kívül is van mit megnézni.
Az első látványosság, egy Leopard 2 A7+ (A7HU) harckocsinak, méretarányos makettje látható:
A Lynx („Hiúz”), páncélozott gyalogsági harcjármű, modellje is ki lett állítva. A Lynx KF41 első rendszeresítője a Magyar Honvédség, amelynek első széria-gyártású példányát 2022. október 25-én hivatalosan is átadták:
A bővített belső kiállítás első érdekessége, egy Airbus H145M többfeladatú katonai helikopter makettje, amelyet az Airbus vállalat gyárt a civil EC145/H145 helikoptercsalád alapján:
Egy "fél" Lynx is befért:
Gidrán 4×4, új generációs MRAP kategóriájú katonai jármű, amelynek alapját a török Nurol Makina által gyártott Ejder Yalçın adja. Ez a model meglepően jól sikerült:
A REMRED Kft. jövőbeni gyárának makettje. Egy űrtechnológiai központ fejlesztéséről van szó, amely kisműholdak és alrendszerek gyártását, összeszerelését, integrációját és tesztelését fogja elvégezni. A 25 millió eurós beruházású technológiai központ, amely Martonvásáron épül fel, várhatóan 2026 első negyedévében kezdi meg működését. Az egyedülálló űrtechnológiai központ által biztosított új képességek lehetővé teszik majd a kisműholdak (akár 400 kg-ig) integrációját is:
DAD töltő-ürítő lövedékcsapda:
GM 6 Lynx, nehéz mesterlövész puska:
Várpalotán épült fel, Európa egyik legmodernebb közepes és nagy kaliberű lőszergyára a magyar állam és a német Rheinmetall vállalat közös beruházásaként. A várpalotai gyár, a Hirtenberger Defence Systems 60, 81 és 120 milliméteres aknavetőgránátjait is gyártani fogja várhatóan, amelyeknek bemutató példányai kerültek kiállítva:
60 mm-es, látható fénnyel világító gránát (ILL-VIS) bal oldalt, infravörös fénnyel világító gránát (ILL-IR) jobb oldalt. Hátul (világos zöld) egy füstfejlesztő, titán-tetraklorid-töltetű (SMK-TTC) gránát:
Gyakorló (PRACTICE) gránát:
81 mm-es, Látható fénnyel világító gránát (ILL-VIS) jobb oldalt:
120 mm-ben, középen egy látható fénnyel világító gránát (ILL-VIS), jobb oldalt a sötét színű, egy repeszromboló (HE-TNT), bal oldal , sárga csíkkal, egy füstfejlesztő, titán-tetraklorid-töltetű (SMK-TTC):
M6-os, 60 mm-es aknavető, méretarányos lőszerekkel:
M8 típusú, 80 mm-es aknavető, méretarányos lőszerekkel:
M12, 120 mm-es aknavető, méretarányos lőszerekkel:
Lynx, Leopard 2A7 éles lövészet. Illetve a videó első felében, 120 mm-es Hirtenberger aknavető lövészet is látható:
A ProTAR F4J (Professional Target UAV System) egy 2022-ben bemutatott, magyar fejlesztésű sugárhajtású, ember nélküli céldrón, melyet a Magyar Honvédség Modernizációs Intézetének megbízására fejlesztette ki a Rotors & Cams Zrt:
Ami még gyártásban lesz itthon Várpalotán. A felső sorban található, Hero, kamikaze, egyszerű néven öngyilkos drónok. Hero 30, súly 3,9 kg, robbanófej 0,5 kg, hatótávolsága 10+ km, repülési időtartam 40 perc. Hero 120: súly 14,5 kg, robbanófej 4,5 kg, hatótávolság 60+ km, repülési időtartam 60 perc. Hero 400: Súly 50 kg, robbanófej 8 kg hatótávolság 150+ km, repülési időtartam 120 perc. A kisebb Hero drónok a felderítő és különleges alakulatokhoz fognak kerülni, a legnagyobb 400-as változat, a tatai páncéltörőkhöz:
A kiállítás videó formátumban:
Illetve egy korábbi videóban látható, a kiállítás többi része (05:54-től):