Katonai témák, fotókkal kiegészítve

Haditechnika, földön, vízen, levegőben

Haditechnika, földön, vízen, levegőben

IRIS-T rakétával bővült a magyar Gripenek fegyverzete

2024. november 03. - Levente B.

Új fegyverzet jelent meg a magyar JAS 39 Gripen gépeken. Az IRIS-T (infrared imaging system tail/thrust vector-controlled - infravörös képalkotó rendszer szárny/tolóerővektor által vezérelt) rövid hatótávolságú légiharc-rakéta, amely egy európai (Németország mint vezető nemzet) fejlesztésű fegyver. Az amerikai AIM-9 Sidewinder rakéta helyettesítésére készült, de a fejlesztése azok után indult meg, hogy a német egyesítés után, sikerült közelebbről is megismerni, a szovjet R-73-as infravörös önirányítású közelharc-rakétát, és annak képességeit. Azok után, hogy kiderült, nincsen a szovjet/orosz rakétával egyenértékű fegyver a nyugatnak, az európai nemzetek neki kezdtek egy modern eszköz tervezésébe. 

_mg_9785.jpg

A 2021-es kecskeméti repülőnapon, az egyik magyar Gripent IRIS-T rakétával mutatták be. Még azon év végén jelentették be a rakéta beszerzését. A szárny alatti tartókon, az MBDA, Meteor típusú, látóhatáron túli rakétája látható. Ebből még nincsen készleten a Honvédségnek:

_35b8749.jpg

A szárnyvégen, a Gripen típus érkezésével rendszeresített AIM-9L/I-1 típusú, a 90-es években modernizált Sidewinder rakéta:

_35b8846.jpg

Elöl az IRIS-T, mögötte közvetlenül, az amerikai fejlesztésű AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium Range Air to Air Missile) közép-hatótávolságú, aktív lokátoros önirányítású légiharc-rakéta:

_mg_9738.jpg

Az IRIS-T rakéta, ahogy a Sidewinder, a szárny végére helyezhető:

_mg_9760.jpg

Egy rakéta kb 90 kg, három ember is feltudja emelni ha kell, de a képen látható csörlős megoldás is lehetséges:

_mg_9765.jpg

Rögzítésre kerül a rakéta:

_mg_9767.jpg

A védő kupakok lekerülnek:

_mg_9779.jpg

_mg_9780.jpg

 GBU–12 Paveway II lézerirányítású bomba. A hagyományos, Mk 82 repesz-romboló légibombára (227 kg) szerelhető kitről van szó. A fix célpontok mellet, képes mozgó célokat is megsemmisíteni, 9-10 km-es távolságról. Gurítható kerettel együtt a bomba könnyen a gép alá tolható:

_mg_9734.jpg

Különböző bomba típusok jelzései a kereten:

_mg_9733.jpg

Oldalt egy-egy emelőt teker két ember, a többiek tartják a bombát, hogy ne lengjen ki:

_mg_9798.jpg

Így néz ki egy Mk 82-es bomba, az irányító kitek nélkül. A zöld szín jelzi, hogy éles fegyverről van szó. A fotó, a szlovén légierő Cerklje ob Krki bázisán készült:

img_3694.jpg

A sárga-fekete adapterre akasztják az emelőket, a számozás segít abban, hogy a fegyveresek tudják, melyik fegyverhez hova kell az emelőt helyezni:

_mg_9801.jpg

_mg_9806.jpg

A fegyver földi biztosítékai a helyükre kerülnek. Ezeket egy jól látható piros, "remove before flight" (repülés előtt eltávolítandó) szalaggal látnak el:

_mg_9812.jpg

A fegyver leoldását segítő nitrogénnel töltött palack kerül be a helyére:

_mg_9818.jpg

A függesztett fegyvert, az előírt nyomatékra itt lehet beállítani:

_mg_9827.jpg

A Gripen szeme, a Litening III célzókonténer. A konténer jelentősen növelheti, a repülőgépek harci hatékonyságát nappali, éjszakai és bonyolult időjárási viszonyok között, a földi és légi célpontok azonosításában és támadásában. A földi csapatok számára, a ROVER (Remotely Operated Video Enhanced Receiver) segítségével, a pilóta képes az élő videó jelet leküldeni, ezzel segítve a célok azonosítását, követését mindkét fél számára:

_mg_9728.jpg

A bomba a gyakorlás után visszakerült a keretre:

_mg_9900.jpg

Kettő AGM-65 Maverick önirányítású földi célok elleni rakéta látható, a Gripenek másik levegő-föld csapásmérő eszköze. Az egyik a H (televíziós), a másik a G (infravörös) verzió:

_mg_9902.jpg

Ilyen pusztításra képes egy GBU-12-es bomba:

Földi csapás és önvédelmi képesség:

_mg_9835.jpg

A fedélzeti gépágyú. A Girpen gépeken, egy BK 27 típusú (a Bordkanone német rövidítése, "fedélzeti ágyú"), 27 mm-es kaliberű revolverágyú található, amelyet a német Mauser (ma a Rheinmetall része) gyárt. Az 1960-as évek végén fejlesztették ki az MRCA (Multi Role Combat Aircraft) programhoz, amely végül a Panavia Tornado lett. A BK 27, egy gázüzemű fegyver, amely 27×145 mm-es, maximum 120 darabos lőszersorozatot tud kilőni. Egy lövedék teljes súlya 516 g. Helytakarékossági okokból a JAS 39 kétüléses változatából hiányzik a rögzített fegyverzet:

_mg_9732.jpg

Lőszer betöltés a Mauser gépágyúba:

_mg_9842.jpg

_mg_9852.jpg

_mg_9899.jpg

És így szól a gépágyú a lőtéren:

Valamennyi fotó saját.

süti beállítások módosítása